SF har sikret klausuler mod social dumping – liste A vil det samme

Arkivfoto

Arkivfoto

31. oktober 2013 Politik Skrevet af: Ole Kæhler

Socialudvalgsformand Jørgen Jørgensen, SF, skriver:

SF er godt tilfreds med at Sønderborg kommune nu har fået vedtaget både sociale klausuler der sikrer praktik og lærepladser til unge under uddannelse, og arbejdsklausuler der forhindrer social dumping.

Byråd besluttede den 24.april i år at anvende arbejdsklausuler, som beskytter såvel danske arbejdere som danske virksomheder mod social dumping ved arbejder udført for Sønderborg kommune.  Hvor omfattede social dumping er, blev anskueliggjort på et møde med 3F og Metal arrangeret af SF.

Artiklen fortsætter under annoncen

På baggrund af de chokerende kendsgerninger, er det nu krav til at alle virksomheder der leverer ydelser til Sønderborg Kommune, at de forpligter sig til at sikre, at deres ansatte og eventuelle underleverandører har løn og ansættelsesforhold som dansk arbejdskraft i området. Det skulle forhindre unfair konkurrence fra især østeuropæiske virksomheder.

Sønderborg kommune kan til enhver tid kræve dokumentation for, at der ikke sker social dumping.  Og skulle der opstå berettiget krav om yderligere løn fra ansatte, kan kommunen tilbageholde betalinger for at sikre de ansattes retmæssige løn.

Artiklen fortsætter under annoncen

Redaktionen:

På et vælgermøde på Produktionshøjskolen den 13. november har Socialdemokraterne pudsigt nok social dumping på dagsordenen i samarbejde med LO.

– Vi er optaget af at kommunerne benytter sociale klausuler i forbindelse med større anlægsopgaver. Det skal sikres at arbejdet udføres på danske løn- og ansættelsesforhold også for underentreprenørernes vedkommende. Der skal også rejses krav om at virksomheder der får ordrer for kommunen stiller lære- uddannelsespladser til rådighed, skriver de i en pressemeddelelse.

Artiklen fortsætter under annoncen

Erik Lauritzen, Socialdemokraterne svarer: http://sonderborgnyt.dk/?p=23748

 

1. juli 2026 Politik, Samfund, Sønderborg

Bag debatten om Integrationsrådet gemmer sig historier de færreste kender

1. juli 2026 Politik

Integrationsrådet har de seneste måneder været centrum for en debat, der har strakt sig fra byrådssalen til de sociale kanaler. Diskussionen tog fart, da Danmarksdemokraterne i januar foreslog at nedlægge rådet. Forslaget blev afvist af et stort flertal i byrådet, men debatten stoppede ikke dér. Både rådets betydning, arbejdsform og sammensætning er siden blevet diskuteret […]

Læs mere...